NAVADNA DELFINKA “CIAO” – KAJ VEMO O NJEJ?

Se še spomnite navadnega delfina, ki se je konec lanskega leta pojavljal v Izoli in Kopru?
Zahvaljujoč tudi vašim opažanjem in fotografijam smo lahko spremljali njegovo (oz. njeno, kot boste videli v nadaljevanju) gibanje. Gre za približno tri leta staro samico vrste navadni delfin (Delphinus delphis), ki jo je ekipa društva Morigenos prvič dokumentirala maja 2022 v Luki Koper, takrat še v družbi svoje mame. Po našem prvotnem opažanju v Kopru smo obe večkrat spremljali v bližini Trsta, v marcu 2023 pa sta izginili neznano kam. Kasneje smo po vaših poročanjih in fotografijah ugotovili, da se je mlada delfinka zadrževala tudi okoli hrvaških otokov Rab in Krk, novembra 2024 pa se je vrnila v Tržaški zaliv. Ker je ta delfinka sedaj že naša dobra znanka, smo ji nadeli ime Ciao. To ime smo izbrali glede na njen karakter in vedenje: kot smo nedavno poročali, se je delfinka zadrževala v marinah in z nenavadnim vedenjem zbujala pozornost, večkrat se je tudi približala različnim plovilom in z repom zamahnila v zrak. Čeprav Ciao večkrat priplava zelo blizu obale in ljudi, je pomembno, da ji omogočimo čim bolj nemoteno bivanje v njenem okolju ter če se ponovno pojavi, izogibamo kakršnikoli interakciji – ne skušajte se je dotakniti, hraniti ali plavati z njo.

Ciao z mamo leta 2022

Nekaj zanimivosti o navadnem delfinu
Navadni delfini so bili nekoč zelo pogosti v Jadranskem morju, danes pa izredno redki, predvsem zaradi namernega iztrebljanja v prejšnjem stoletju. Gre sicer za eno najbolj razširjenih vrst delfinov, o čemer priča tudi njeno ime. So izjemno družabni, običajno živijo v razmeroma velikih skupinah, ki lahko ponekod štejejo tudi več sto osebkov. Te živali so sposobne prepotovati izjemno velike razdalje. Na primer, samica navadnega delfina, ki smo jo v Tržaškem zalivu dokumentirali leta 2010 in 2011, je priplavala iz Grčije in s tem prepotovala vsaj 1000 km.  V primerjavi z velikimi pliskavkami, ki so edina stalna vrsta delfinov v Tržaškem zalivu, jih prepoznamo po nekoliko manjšem telesu, daljšem in ožjem kljunu, ter značilni rumeni lisi na bokih.
Vsako opažanje delfinov prispeva k boljšemu razumevanju njihovega življenja in posledično k njihovemu varstvu. Če jih opazite, vas prosimo, da nas takoj kontaktirate na 031 771 077 in nam, če je možno, pošljete fotografije ali videoposnetke na pr@morigenos.org. Hvala!