O delfinih
Tržaški zaliv je skupaj z okoliškimi vodami pomemben življenjski prostor populacije delfinov vrste velika pliskavka (Tursiops truncatus). To je edina vrsta kitov in delfinov, ki je pri nas stalno prisotna, druge vrste pa nas obiščejo redkeje.
Velika pliskavka spada v družino delfinov, ki šteje 36 različnih vrst. V to družino uvrščamo še navadnega delfina (Delphinus delphis), navadnega progastega delfina (Stenella coeruleoalba) in orko (Orcinus orca), ki je znana tudi pod imenom “kit ubijalec”.
Kite in delfine uvrščamo med sesalce. To pomeni, da imajo stalno telesno temperaturo, dihajo zrak s pljuči in kotijo žive mladiče, ki sesajo materino mleko.
Želite izvedeti več? Poklikajte na oznake in raziščite značilnosti velike pliskavke.
HRBTNA PLAVUT
S pomočjo hrbtne plavuti delfini ohranjajo ravnotežje med plavanjem ter uravnavajo telesno temperaturo. Hrbtna plavut pa nam pomaga tudi pri prepoznavanju posameznih delfinov. Vsak delfin namreč tekom življenja pridobi naravne oznake, kot so zareze, praske in brazgotine na hrbtnih plavutih (pa tudi na drugih delih telesa). V društvu Morigenos smo tako na območju Tržaškega zaliva dokumentirali že več kot 400 delfinov.
SPORAZUMEVANJE
Glavni čut delfinov je sluh. Sporazumevajo in orientirajo se s pomočjo zvokov, ki jih oddajajo skozi posebni maščobni organ – melono, ki se nahaja v glavi. Zvok se odbija od različnih predmetov in organizmov v okolju, nato se vrne kot odmev, ki ga delfin prestreže in na ta način dobi zelo jasno sliko svojega okolja. To imenujemo eholokacija. Pogosto pa temu rečemo tudi biosonar.
Delfini se oglašajo z žvižgi in kliki (tleski). Eholokacijski kliki se uporabljajo za orientacijo ter iskanje plena, žvižgi pa predvsem za sporazumevanje z drugimi delfini. Zanimivo je, da ima vsak delfin svoj lastni prepoznavni žvižg, ki se loči od žvižgov drugih delfinov. Gre za nekakšen “lastnoročni podpis”.
RAZMNOŽEVANJE
V spomladanskih in poletnih mesecih se velikokrat razveselimo mladičkov. Po približno enem letu brejosti samica skoti enega mladiča, za katerega skrbi 3-6 let. V tem času se mora mladiček naučiti veliko stvari: pravilnega dihanja, plavanja, lova, sporazumevanja z ostalimi delfini...
Mladič skoraj vedno plava v tesnem stiku z mamo. Na ta način varčuje z energijo in je tudi manj opazen za morebitne plenilce. Občasno lahko mladič plava tudi ob drugih delfinih, še posebej kadar se mama hrani. Tem delfinom, ki so ponavadi samice, pravimo "varuške".
EVOLUCIJA DELFINA
Predniki delfinov in kitov so nekoč živeli na kopnem, približno 50 milijonov let nazaj pa so se postopoma preselili v morje. Skozi evolucijo se je njihovo telo prilagodilo vodnemo okolju in postalo hidrodinamično. Dihalna odprtina se je premaknila na vrh glave, izgubili so dlako (pred mrazom jih ščiti debel sloj podkožnega maščevja), sprednje noge so se preobrazile v prsne plavuti, zadnje pa so zakrnele.
PRSNE PLAVUTI
Prsne plavuti so preobražene sprednje noge, ki jih delfini uporabljajo za krmiljenje (obračanje v različne smeri). Če bi prsno plavut fotografirali z rentgenom, bi lahko videli, da so kosti v plavuti podobne našim dlanem, saj so po notranji zgradbi enake človeškim rokam.
DIHANJE
Delfini ne dihajo avtomatsko, temveč morajo načrtovati vsak posamezni vdih. Zaradi tega ne morejo spati na isti način kot ostali sesalci. Pravzaprav sploh nikoli zares ne spijo, temveč le počivajo. Ko delfini počivajo, izklopijo polovico možganov, medtem pa druga polovica skrbi za to, da delfini nežno plavajo, dihajo ter pazijo na svojo okolico in morebitne nevarnosti. Po približno 3-4 urah se polovici zamenjata, torej prva dela, druga pa počiva. Delfin tako vse življenje neprestano plava.
PREHRANJEVANJE
Velike pliskavke veljajo za plenilce na vrhu prehranjevalne verige. Hranijo se s širokim naborom živalskih vrst, tako se na njihovem jedilniku znajdejo najrazličnejše vrste rib in glavonožcev (sipe, lignji, hobotnice). Med najpogostejšo prehrano velikih pliskavk spadajo ribe iz družin morske grbe (Sciaenidae), skuše (Scombridae), trske (Gadidae), osliči (Merlucciidae) in ciplji (Mugilidae).
REPNA PLAVUT
Delfini niso ribe, temveč sesalci. Njihove zadnje noge so zakrnele, ločeno pa je nastala repna plavut, ki je pri delfinih in drugih morskih sesalcih vodoravna (premikajo jo gor-dol), medtem ko je pri ribah navpična (premikajo jo desno-levo). Močan rep velikim pliskavkam omogoča hitro plavanje, plavajo lahko tudi 40 km/h.
Ali ste vedeli?
-
Delfini veljajo za bioindikatorje – naravne pokazatelje stanja morskega okolja. Ker živijo zelo dolgo (30-40 let) in ker so na vrhu prehranjevalne verige, lahko preko opazovanja populacije delfinov posredno nadzorujemo stanje okolja, v katerem živijo.
-
Velike pliskavke so precej velike živali. V severnem Jadranu merijo približno 3 m, tehtajo pa okoli 230 kg.
-
Delfini imajo v ustih kar 76-104 stožčastih zob, ki jim zrastejo samo enkrat in nato rastejo celo življenje.
-
Delfini vidijo dobro tako nad gladino kot v vodi, kar pa ne velja za človeka, ki v vodi ne vidi dobro, ali za ribo, ki dobro vidi le v vodi.
-
Na dan morajo pojesti 4-5 kg rib.