19-02-2025
SAMESEA: Čezmejno sodelovanje za varstvo morja
SAMESEA: Čezmejno sodelovanje za varstvo morja
Z veseljem sporočamo, da Morigenos – slovensko društvo za morske sesalce sodeluje kot partner v projektu SAMESEA: Trajnostno upravljanje morskih indikatorskih vrst in interakcij s človeškimi dejavnostmi (SustainAble Management of marinE Sentinel spEcies and human Activities interaction). Projekt, v okviru programa Interreg VI-B Interreg IPA Jadransko-Jonski program (IPA Adrion), je vreden 1.763.955,50 EUR. Začel se je 1. septembra in bo trajal 30 mesecev, pri čemer združuje 11 partnerjev iz jadransko-jonske regije z namenom usklajenega reševanja ključnih izzivov na področju ohranjanja morske biotske pestrosti in spremljanja morskih ekosistemov.
Cilj projekta SAMESEA je izboljšanje usklajenega čezmejnega spremljanja in upravljanja morskih ekosistemov ter povezanih dejavnosti v bazenu EUSAIR (Strategija EU za jadransko-jonsko regijo). S spodbujanjem dialoga in tesnega sodelovanja med socio-ekonomskimi deležniki ter pristojnimi organi za varstvo morja projekt naslavlja izzive, ki jih povzročajo človeški pritiski na morsko biotsko pestrost. Osrednja usmeritev projekta je monitoring indikatorskih vrst, kot so glavata kareta (Caretta caretta), velika pliskavka (Tursiops truncatus) in sredozemska medvedjica (Monachus monachus). Razvoj čezmejne strategije monitoringa bo omogočil boljše usmerjanje trajnostnih praks in zmanjšanje človeškega vpliva na te ranljive vrste.
Poleg tega bo vzpostavljena mreža SAMESEA, ki bo okrepila sodelovanje med nacionalnimi in regionalnimi akterji ter jo bo podpirala posebna regionalna delovna skupina, namenjena varstvu indikatorskih vrst. Društvo Morigenos ima ključno vlogo pri zbiranju podatkov za projekt, aktivno sodeluje pri pilotnih testiranjih ter razvija protokole monitoringa in strategije upravljanja za učinkovito varstvo teh vrst. Poleg tega se društvo Morigenos osredotoča na krepitev zmogljivosti, tesno sodeluje z deležniki in je odgovoren za komunikacijske aktivnosti v okviru projekta.
Projekt SAMESEA poleg društva Morigenosa združuje konzorcij organizacij iz različnih držav, med katerimi so: Nacionalni meduniverzitetni konzorcij za morske znanosti, Italija, Inštitut Blue World za raziskave in varstvo morja, Hrvaška, Veterinarska fakulteta Univerze v Zagrebu, Hrvaška, Univerza Aleksander Moisiu, Drač, Albanija, Center za gospodarski, tehnološki in okoljski razvoj, Bosna in Hercegovina, Raziskovalni center za delfine v Črni gori, Črna gora, Ministrstvo za turizem in okolje, Albanija, Inštitut za ohranjanje morskega okolja Archipelagos, Grčija, Občina Neum, Bosna in Hercegovina in Deželni park Benečije – Delta Pada, Italija. Poleg tega projekt vključuje še 20 pridruženih partnerjev, med njimi tudi Občino Piran.

Septembra smo se udeležili začetnega sestanka v Benetkah.